ما در دکترسمعک به کسانی که شنیدن با سمعک را ناکارآمد می دانند، از طریق مشاوره و همراهی حرفه ای کمک می کنیم که حس خوب شنیدن را زندگی کنند.

پاسخ پرسش‌های پرتکرار

دسته‌بندی پرسش‌ها
پرتکرارترین پرسش‌ها
سمعک چیست؟

سمعک ها وسایل الکترونیکی کوچکی هستند که در اطراف یا داخل گوش شما قرار می گیرند. سمعک ها دارای سه بخش هستند: یک میکروفون که صدای اطراف شما را دریافت می کند، یک پردازنده که صدا را برای میزان کم شنوایی شما تقویت می کند و یک بلندگو که آن صدا را به گوش شما می رساند.

من وزوز گوش دارم آیا سمعک به من کمک می کند یا آن را بدتر می کند؟

حتما این موضوع را با متخصص شنوایی خود مطرح کنید. بسیاری از سمعک های جدید دارای قابلیت پوشش وزوز هستند. سمعک به افرادی که هم کم شنوایی دارند و هم مبتلا به وزوز گوش هستند کمک می کند. با این حال، متخصصان پزشکی هنوز مطمئن نیستند که چگونه و چرا وزوز گوش ایجاد می شود، بنابراین ممکن است به یک برنامه درمانی چند مرحله ای برای وزوز گوش خود نیاز داشته باشید، که سمعک نقش مهمی در آن دارد.

من در هر دو گوش کم شنوایی دارم. آیا استفاده از دو سمعک ضروری است؟

دلایل زیادی وجود دارد که نشان میدهد دو سمعک خیلی بهتر از یک سمعک است.در اینجا صرفا به سه دلیل اشاره می کنیم :

شنوایی بهتر در محیط‌های پر سر و صدا : اگر سیگنالی که به هر گوش در لحظه‌ای از زمان کمی متفاوت برسد، می‌توان شنوایی در محیط پر سر و صدا را بهبود بخشید. این تفاوت زمانی می تواند به مغز کمک کند سیگنال گفتار را به طور موثرتری پردازش کند.

سیگنال بهبود یافته در مقابل سطح نویز : منبع صدا مهم است. اگر سمعک فقط در گوش چپ خود دارید و شخصی که با شما صحبت می کند در سمت راست شما قرار دارد، بسیاری از سیگنال گفتاری را از دست می دهید.

بهبود توانایی جهت یابی صداها : مغز از صدایی که از سمت راست و چپ سر وارد گوش می شود برای تعیین جهت منبع صدا استفاده می کند. داشتن سمعک فقط در یک گوش می تواند حس جهت یابی را مختل کند.

چه مدلی از سمعک مناسب من است؟

متخصص شنوایی می تواند به شما کمک کند تا بر اساس میزان کم شنوایی، شکل گوش خارجی، اندازه و شکل مجرای گوش، توانایی شما در قرار دادن و تنظیم دستگاه و هر ویژگی خاصی که نیاز دارید انتخاب مناسبی داشته باشید. بیشتر متخصصین شنوایی با تولیدکنندگان مختلف سمعک کار می کنند.

logo_dr-sammak