ما در دکترسمعک به کسانی که شنیدن با سمعک را ناکارآمد می دانند، از طریق مشاوره و همراهی حرفه ای کمک می کنیم که حس خوب شنیدن را زندگی کنند.

اثر صداها بر شنوایی راننده

نویسنده : محمد رجبی
۱۴۰۰/۱۱/۵
اثر صداها بر شنوایی راننده

صدا در رانندگی از عوامل زیان آور مهمی است که می تواند تأثیرات سوء و نامطلوبی بر سلامت راننده داشته باشد. این صدا شامل تمام اصواتی است که به گوش راننده می رسد. چه این صداها مربوط به موتور خودرو باشد، چه بوق آن یا بوق سایر خودروها، چه صدای کولر یا بخاری ماشین و چه صدای سیستم صوتی آن!

به طور کلی صدا بر قسمت های مختلفی از بدن رانندگان اثر می گذارد که در این جا به اثرات آن اشاره می کنیم.گوش همه انسان ها قادر است شدت هر صدایی را تا مقدار و زمانی مشخص تحمل کند و آسیب نبیند. شدت اصوات را با واحدی به نام دسی بل می سنجند. مثلا شدت صدای موتور یک هواپیمای جت حدود 160 دسی بل است. اگر کسی در برابر این مقدار صدا قرار بگیرد، دچار پارگی پرده گوش و آسیب شدید سیستم شنوایی و نیز کم شنوایی دائمی خواهد شد.

طبق استانداردهای صدا ،حداکثر شدت صوتی را که انسان می تواند به مدت 8 ساعت تحمل کند و به سیستم شنوایی اش آسیبی نرسد، 85 دسی بل بیان کرده اند. همین استانداردها به ازای هر 5 دسی بل افزایش شدت صوت، زمان تحمل افراد را نصف می کنند. این مقدار فقط برای حفظ سلامت سیستم شنوایی است.

اما صدا اثرات نامطلوب دیگری بر سایر اندام ها نیز می گذارد. معمولاً صدای داخل خودروها در حالی که کولر یا بخاری آن هم روشن باشد، ممکن است به 50 الی 80 دسی بل برسد. این مقدار بسته به نوع ماشین و تکنولوژی ساخت آن متفاوت است. در این وضعیت راننده در معرض آسیب به سیستم شنوایی خود نیست، اما با روشن کردن ضبط، صدای داخل به بیش از 90 دسی بل می رسد که این مقدار صدا در مدت زمان 4 ساعت می تواند به سلول های شنوایی فرد آسیب های شدیدی وارد کند.

به همین علت در مسافرت هایی که با خودرو انجام می گیرد توصیه می شود تمام طول راه را به صدای بلند موسیقی گوش نکنید و بدترین حالت ممکن زمانی است که راننده برای شنیدن موسیقی از هدفون در زمان رانندگی استفاده کند. این وضعیت علاوه بر آسیب به سیستم شنوایی، با نشنیدن صداهای بیرونی مثل بوق زدن ماشین ها یا آژیر ماشین های خاص، راننده را دچار خطر می کند.

معمولاً شروع آسیب های شنوایی به جز در مواقعی که راننده در معرض یک صدای شدید ناگهانی مانند منفجر شدن باک بنزین در اثر تصادف قرار می گیرد، ناگهانی نیست و در طی زمان طولانی و به صورت مزمن اتفاق می افتد که در مراحل اولیه به آن افت شنوایی موقتی می گویند. اگر در این زمان راننده از وضعیت شنوایی خود مطلع شود، به طور قطع می توان از پیشرفت کاهش شنوایی جلوگیری کرد.

به همین علت رانندگان باید سالیانه برای سنجش میزان شنوایی خود به یک اُدیولوژیست مراجعه کنند تا در مدت زمانی بسیار کوتاه از وضعیت شنوایی خود مطلع شوند و در صورت کاهش شنوایی، به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرده و در خصوص وضعیت شنوایی خود با او مشورت کنند.

در پایان

آموزش گوش دادن یا توان‌بخشی شنوایی می‌تواند به برخی از افراد مبتلا به ناشنوایی یا کم شنوایی کمک کند تا توانایی دریافت و پردازش صدا و درک صحبت کردن را به صورت روان‌تری دریافت کنند.

دکتر سمعک با داشتن بهترین مشاورین و متخصصان گوش، حلق و بینی و شنوایی سنجی، بهترین خدمات را به تمامی عزیزانی که حس خوب شنیدن را می‌خواهند ارائه می‌دهد. اگر شما علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش درمانی دکترسمعک هستید؛ با ما تماس بگیرید.

مقاله ای که با عنوان « اثر صداها بر شنوایی راننده » مطالعه کردید، به طور اختصاصی برای وب سایت دکترسمعک گردآوری شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد.

شما برای ارسال نظر باید اول وارد سایت شوید

ورود به سایت
۵ مقاله اخیر ۵ مقاله اخیر از این قسمت برای شما در دسترس است
روشنک کشی زاده
۱۴۰۱/۸/۴
دکترسمعک
۱۴۰۱/۷/۲۶
محمد رجبی
۱۴۰۱/۷/۱۶
روشنک کشی زاده
۱۴۰۱/۷/۸
روشنک کشی زاده
۱۴۰۱/۶/۳۱
logo_dr-sammak