ما در دکترسمعک به کسانی که شنیدن با سمعک را ناکارآمد می دانند، از طریق مشاوره و همراهی حرفه ای کمک می کنیم که حس خوب شنیدن را زندگی کنند.

کاهش شنوايی يكطرفه و غيرقرينه

نویسنده : محمد رجبی
۱۴۰۱/۵/۱۹
کاهش شنوايی يكطرفه و غيرقرينه

1-  اصطلاح شنوايی يك طرفه و غيرقرينه به چه معناست ؟ 
كاهش شنوايی يك طرفه به حالتي اطلاق مي شود كه كاهش شنوايی فقط دريك گوش وجود داشته باشد و كاهش شنوايی غيرقرينه به حالتی اطلاق می شود كه كاهش شنوايی در دوگوش وجود دارد و يك گوش بدتر از گوش ديگر است .يك فرد با كاهش شنوايی يك طرفه داراي كاهش شنوايی غيرقرينه می باشد اما برعكس اين جمله صحيح نمی باشد.
2-  چه عللي باعث اين نوع كاهش شنوايی ها مي شود ؟
كاهش شنوايي يك طرفه يا غير قرينه بيان مي كند كه عامل ويژه اي جهت ايجاد كاهش شنوايي وجود دارد.ممكن است كه كاهش شنوايي در اثر تجمع جرم گوش و انسداد كانال گوش ايجاد شده باشد.علل ديگر آن شامل موارد زير مي باشد : وجود مايع در گوش مياني ، اختلالات پرده گوش يا استخوانچه هاي گوش، مشكلات گوش داخلي و تومور عصب شنوايي يا تعادل.
هنگامي كه علت مشخص شود درمان دارويي و يا جراحي و خدمات توانبخشي تعيين مي گردد.
3-  آيا ارزيابي‌هاي تشخيصي خاصي نياز است ؟
وجود كاهش شنوايي يك طرفه يا غيرقرينه معمولا ترديد و سوءظن نسبت به اختلال در گوش بدتر را بيشتر مي نمايد.ارزيابيهاي تشخيصي ويژه مثل ارزيابي پاسخهاي برانگيخته شنيداري ساقه مغز(ABR) مي تواند در تعيين اينكه آيا عصب شنوايي محل ايجاد كاهش شنوايي است يا نه كمك کند اگر ABR منفي باشد MRI با تزريق گادولينوم مي تواند ضايعه عصب را نشان دهد.
4-  ارتباط فرد چگونه تحت تاثير قرار مي گيرد ؟
كاهش شنوايي يكطرفه هم به صورت خفيف و هم به صورت شديد و خطرناك بر ارتباط فرد تاثير مي گذارد :
محيط آرام : در محيط آرام شما هنگامي دچار مشكل مي شويد كه فرد با گفتار آهسته از سمت گوش بدتر با شما گفتگو و صحبت کند. شما بايد گوش بهتر خود را به سمت فرد گوينده كنيد تا مشكلات كمتري داشته باشد.
تعيين محل صدا : شما نمي توانيد اصوات مستقيم را مكان يابي کنید.تعيين محل صوت به دوگوش با شنوايي تقريبا يكسان  نياز دارد.كودكان مبتلا به كاهش شنوايي يكطرفه بايد ياد بگيرند كه هنگام عبور از عرض خيابانها با دقت تمام همه جوانب را نگاه كنند.
محيط نويزي و پر سروصدا : بيشترين مشكل شما برقراري ارتباط در محيطهاي پرسروصدا مي باشد. افراد داراي شنوايي نرمال در دوگوش مي توانند به راحتي سيگنال هدف (گفتار موردنظر) را از سروصداي محيط تفكيك و تشخيص داده ، جذب كنند و روي آن تمركز نمايند.در افراد مبتلا به كاهش شنوايي يكطرفه گوش بهتر همانند يك قيف عمل مي كند و تمام اصوات از جمله اصوات گفتاري و سروصداي محيط وارد قيف مي شوند و باهم آميخته گشته و توانايي تشخيص و تمايز تفاوتهاي آنها كاهش مي يابد.

کاهش شنوايی يكطرفه و غيرقرينه


5-  چطور مي توانم ارتباط گيري و ارتباطات خود را بهبود  بخشم ؟

در خانه و در موقعيتهاي اجتماعي/ شغلي خود را در مكان و محلي قراردهيد كه براي گوش بهتر مطلوب باشد اگر اختيار انتخاب حضور در محيط پرسروصدا  و حضور در محيط ساكت را داريد، محيط ساكت را انتخاب کنید. سعي نماييد سروصداي مداخله گر و مزاحم در محيط را حذف کنید.توصيه مي شود كه در صورت امكان براي گوش بدتر سمعك بگذارید.اگر امكان گذاشتن سمعك روي گوش بدتر وجودندارد، درصورت امكان بايد ازسمعكهاي کراس ، جهت افزايش توانايي دريافت صدا ازسمت گوش بدتر ، استفاده کنید .دراين سيستم يك ميكروفون روي گوش بدتر شما قرار داده مي شود و توسط يك سيگنال راديويي گفتار تقويت شده به گوش بهتر شما انتقال داده مي شود.بنابراين شما مي توانيد گفتار را در سمت گوش بدتر اما با گوش بهتر بشنويد.اين سيستم يك عمل نسبي دركاهش سروصداي محيط انجام مي دهد و نمي تواند جهت يابي صدا را امكان پذير سازد اما بيشتر افراد سيستم کراس را براي محيطهاي آرام و ساكت مفيد مي دانند.

 

در پایان

آموزش گوش دادن یا توان‌بخشی شنوایی می‌تواند به برخی از افراد مبتلا به ناشنوایی یا کم شنوایی کمک کند تا توانایی دریافت و پردازش صدا و درک صحبت کردن را به صورت روان‌تری دریافت کنند.

دکتر سمعک با داشتن بهترین مشاورین و متخصصان گوش، حلق و بینی و شنوایی سنجی، بهترین خدمات را به تمامی عزیزانی که حس خوب شنیدن را می‌خواهند ارائه می‌دهد. اگر شما علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش درمانی دکترسمعک هستید؛ با ما تماس بگیرید.

مقاله ای که با عنوان « کاهش شنوايی يكطرفه و غيرقرينه » مطالعه کردید، به طور اختصاصی برای وب سایت دکترسمعک گردآوری شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد.

شما برای ارسال نظر باید اول وارد سایت شوید

ورود به سایت
۵ مقاله اخیر ۵ مقاله اخیر از این قسمت برای شما در دسترس است
روشنک کشی زاده
۱۴۰۱/۸/۴
دکترسمعک
۱۴۰۱/۷/۲۶
محمد رجبی
۱۴۰۱/۷/۱۶
روشنک کشی زاده
۱۴۰۱/۷/۸
روشنک کشی زاده
۱۴۰۱/۶/۳۱
logo_dr-sammak