ما در دکترسمعک به کسانی که شنیدن با سمعک را ناکارآمد می دانند، از طریق مشاوره و همراهی حرفه ای کمک می کنیم که حس خوب شنیدن را زندگی کنند.

۱۰ راهكار عملي جهت ارتباط موفق با افراد مبتلا به كم شنوايي

نویسنده : روشنک کشی زاده
۱۴۰۰/۱۰/۲۹
۱۰ راهكار عملي جهت ارتباط موفق با افراد مبتلا به كم شنوايي

در این مقاله به بررسی راهکارهای جامع و عملی جهت ارتباط موفق و مؤثر با افرادی که مبتلا به کم شنوایی هستند خواهیم پرداخت :

۱ در سطح شدت طبيعي سخن بگوييد و فرياد نزنيد، فريادزدن باعث‌ مي شود كه صداي شما دچار اعوجاج شود.
 
۲ بطور واضح و آهسته سخن ‌بگوييد و زيرلب سخن‌ نگوييد، جمله‌ها را جدا از هم بیان‌ کنید و بين يك جمله و جملة بعدي به مدت كوتاهي صبركنيد.
 
۳ از حركات طبيعي دست و صورت و چهره استفاده‌ كنيد، از حركات بي‌ هدف دست و صورت در هنگام گفتگو بپرهيزيد.
 
۴ در فاصله اي بين حداقل 90 سانتيمتر و حداكثر 180 سانتيمتر سخن ‌بگوييد، افراد مبتلا به كم شنوايي نمي‌توانند در فاصله‌هاي دور لبخواني و گفتارخواني‌كنند.
 
 
۵ درمكاني قرارگيريد كه نوركافي وجود داشته‌ باشد تا فرد مبتلا به كم شنوايي بتواند چهرة شما را به خوبي ببيند، اين وضعيت باعث‌ ميشود كه فرد مقابل حركات لبها و دست و صورت شما را به خوبي ببيند.
 
۶ قبل از اينكه شروع به سخن‌گفتن‌كنيد توجه فرد مقابل (فرد كم‌شنوا) را جلب کنید ،آهسته‌زدن به شانة فرد مقابل و يا تكان ‌دادن دست روشهاي قابل قبولي جهت جلب توجه فرد مقابل مي‌باشد.
 
۷ در محيط‌هايي كه سر و صداي زمينه‌اي وجود دارد سخن نگوييد و در صورت امكان ميزان سر و صداي زمينه‌اي را كاهش ‌دهيد.
 
۸ اگر در حين گفتگو متوجه شديد كه فرد مقابل بخشي از سخن شما را متوجه نشده ‌است دوباره آن بخش را بيان‌كنيد اما نه به صورت قبل، بلكه‌ با استفاده از لغات ساده‌تر آنرا بيان کنید.
 
۹ اشخاص داراي كم ‌شنوايي را در مكالمات خود شركت‌ دهيد و سرفصل گفتگو را مستقيماً به او بگوييد و از او نخواهيد كه دربارة موضوعات گفتگو حدس ‌بزند و يا پيش‌بيني كند.
 
۱۰  از فرد كم ‌شنوا بپرسيد كه چگونه مي‌توانيد با او راحت‌تر و ساده‌تر صحبت و گفتگو کنید.
 

در پایان

آموزش گوش دادن یا توان‌بخشی شنوایی می‌تواند به برخی از افراد مبتلا به ناشنوایی یا کم شنوایی کمک کند تا توانایی دریافت و پردازش صدا و درک صحبت کردن را به صورت روان‌تری دریافت کنند.

دکتر سمعک با داشتن بهترین مشاورین و متخصصان گوش، حلق و بینی و شنوایی سنجی، بهترین خدمات را به تمامی عزیزانی که حس خوب شنیدن را می‌خواهند ارائه می‌دهد. اگر شما علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش درمانی دکترسمعک هستید؛ با ما تماس بگیرید.

مقاله ای که با عنوان « ۱۰ راهكار عملي جهت ارتباط موفق با افراد مبتلا به كم شنوايي » مطالعه کردید، به طور اختصاصی برای وب سایت دکترسمعک گردآوری شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد.

شما برای ارسال نظر باید اول وارد سایت شوید

ورود به سایت
۵ مقاله اخیر ۵ مقاله اخیر از این قسمت برای شما در دسترس است
روشنک کشی زاده
۱۴۰۱/۸/۴
دکترسمعک
۱۴۰۱/۷/۲۶
محمد رجبی
۱۴۰۱/۷/۱۶
روشنک کشی زاده
۱۴۰۱/۷/۸
روشنک کشی زاده
۱۴۰۱/۶/۳۱
logo_dr-sammak